Dans för hälsa
Dans för hälsa bygger på en forskningsstudie där unga tjejer som upplevde stress, oro, återkommande magont eller huvudvärk, fick vara med i en kravlös dansgrupp med fokus på rörelseglädje. Studien visade att tjejerna mådde bättre efter åtta månaders dans, två gånger i veckan.
Dans för hälsa bygger på en forskningsstudie gjord på Örebro universitet 2008–2011 av Anna Duberg, medicine doktor. I studien deltog unga tjejer som upplevde stress, oro, hade höga krav på sig själva, återkommande magont eller huvudvärk. Tjejerna fick vara med i en kravlös dansgrupp med fokus på rörelseglädje, två gånger i veckan i åtta månader. Studien visade att tjejerna mådde bättre efter åtta månaders dans. Forskningsprojektet har fått stor uppmärksamhet världen över och har startats upp i flera kommuner i Sverige.
Läs mer om Dans för Hälsa, metodiken som användes i dansprojektet i Örebro, på www.dansforhalsa.se Länk till annan webbplats..
Vill du veta mer om forskningen, se Dans för hälsa – Örebro universitet.
Filmer om dans för hälsa
Du kan också se en film som presenterar Dans för Hälsa på YouTube Länk till annan webbplats..
Se filmen Dans för hälsa: Det finns någonting vi vill berätta på Vimeo Länk till annan webbplats.
Se filmen Dansa för livet på Vimeo Länk till annan webbplats.
Dans för Hälsa i Halland
I Halland finns flera instruktörer utbildade i metodiken Dans för Hälsa.
Kontaktperson för Dans för hälsa i Halland är Elin Larsson elin.larsson@dansforhalsa.se
Dans för hälsa i Varberg
Projektet Dans för hälsa har startat upp hos Kulturskolan i Varberg. Projektet är ett samarbete mellan Elevhälsan, Barn och utbildning samt Aktivitetsgruppen. Deltagarna rekryteras av elevhälsan och koordinatorerna i Aktivitetsgruppen.
Kontakt i Varberg är koordinator Konstantia Karagiannaki, 0340-88000, konstantia.karagiannaki@varberg.se
Dansa för hälsa i Falkenberg
Falkenberg har startat Dans för hälsa på Kulturskolan, dans i kravlös atmosfär och stödjande gemenskap. Rekrytering av deltagare sker via skolornas elevhälsa, Kulturskolan och Ung i Falkenberg.
Kontakt i Falkenberg är danspedagog Sara Claesson sara.claesson@falkenberg.se
Kontakt
Har du intresse av att komma i kontakt med en utbildad instruktör, att starta en dansgrupp i din kommun eller i din verksamhet eller har andra frågor så är du välkommen att kontakta Marta Vassegård, dansutvecklare på Region Halland, e-post: marta.vassegard@regionhalland.se
Senast ändrad: