Badhotellet som blev folkhögskola

Löftadalens folkhögskola grundades i början av 1960-talet, men innan dess hade platsen redan hunnit fylla flera roller: ett badhotell, en barnkoloni och till och med startplatsen för en helt annan folkhögskola.

Svartvitt historiskt foto av Åsa Badrestaurant med uteservering vid havet.

Badhotellet vid havet i Åsa.

Ett badhotell växer fram

Byggnaden som idag är skolans huvud­byggnad stod klar 1934. Här öppnade ett badhotell för sin tids mer välbärgade gäster. Hotellet gick genom åren under flera namn, bland annat Restauranten, Badrestauranten och till sist Åsa havsbad. Havsutsikten och läget lockade besökare redan då, precis som det gör idag.

Historiskt svartvitt gruppfoto från 1962 med barn och ledare från Gällivare på sommarkoloni i Åsa.

Barn från Gällivare på sommarkoloni i Åsa, 1962.

Från badhotell till barnkoloni

I mitten av 1940-talet såldes hotellet på exekutiv auktion till Gällivare kommun. Det forna badhotellet blev nu en barnkoloni, dit barn från Gällivare skickades för sommarlov vid havet, och senare även ett semesterhem för behövande husmödrar.

Startpunkten för en folk­högskola

Byggnaden blev senare startplatsen för en annan folkhögskola. År 1951 tillsatte Gällivare kommun en kommitté för att utreda om det gick att starta en folkhögskola. Eftersom det saknades lämpliga lokaler i Gällivare föll valet på sommarkolonianläggningen i Åsa, som annars stod tom under vintern. Lokalerna rustades upp och skolan, som fick namnet Malmfältens folkhögskola, kunde starta i oktober 1954.

Verksamheten växte och togs så småning­om över av Kiruna stad. När en ny skolbygg­nad stod klar i Kiruna flyttade skolan norrut hösten 1960, efter sex år i Halland.

Historiskt svartvitt foto av Löftadalens folkhögskola på en klippa omgiven av buskar och tallar.

Folkhögskolan från havssidan, 1955.

Löftadalens folkhögskola tar form

När folkhögskoleverksamheten flyttade till Kiruna tog Landstinget Halland över anlägg­­ningen i Åsa och gav den namnet Löfta­dalens folkhögskola. Barnkoloni­verksam­heten fortsatte dock parallellt fram till 1970-talet.

En skola som fortsätter växa

Sedan starten har Löftadalens folkhögskola byggts ut och utvecklats i flera omgångar, i takt med att verksamheten vuxit. Den ursprungliga allmänna kursen har med tiden fått sällskap av flera nya inriktningar. I början av 1970-talet inrättades en läs- och skrivlinje för elever med läs- och skrivsvårig­heter. Under de följande decennierna, fram till slutet av 1980-talet, tog en estetisk linje form med fokus på bild, keramik och textil, och 1986 startade även en turismlinje.

Sedan 2003 drivs skolan av Region Halland och idag erbjuder skolan allt från allmän kurs på grundskole- och gymnasienivå till särskilda kurser inom bland annat konst, musik och musikal, med internatboende för de studerande.